İş Merkezleri ve Ofislerde Ozon Kullanımı

İş Merkezleri, otel ve hastanelerin merkezi havalandırma sistemlerinde ozon uygulaması “Legionella” (Zatürre) başta olmak üzere havadaki zararlı patojenlere karşı % 99 oranında dezenfeksiyon sağlar. Ayrıca filtrelerin ömrünü uzatır ve temiz hava sağlar.

 

Merkezi havalandırmada ozon kullanılmaması durumunda, ofis içlerinde portatif cihazlarla aynı uygulamayı yapmak mümkündür.

 

Tuvaletlerde; yoğun kullanım ve yetersiz havalandırma kaynaklı kötü kokular oluşur. Ayrıca giderlerden de, sistemde temizlik yapılamamasından ve hava şartlarından (lodos) dolayı, zaman zaman veya sürekli kötü kokular yayılır. Tüm bu kokular için kullanılan hava şartlandırıcı, parfüm, deodorant ve oda spreyi gibi kimyasallar kokuyu yalnızca geçici süreli maskelemekte ve rahatsız edici kokuların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Tuvalet büyüklüğüne ve koku miktarına bağlı olarak seçilip, programlanacak ozon cihazı sayesinde hijyenik ve kokusuz bir ortam sağlanacaktır.

 

Genel Alanlar; alanın büyüklüğüne ve koku miktarına bağlı, özel olarak projelendirilip uygulanacak ozon sistemi sayesinde hijyenik ve kokusuz bir ortam sağlanacaktır.

 

Mutfak; yoğun kullanımdan ve yetersiz havalandırmadan dolayı oluşan kötü kokular servis alanlarına yayılmaktadır. Özel olarak projelendirilip uygulanacak ozon sistemi sayesinde hijyenik ve kokusuz bir ortam sağlanacaktır.

 

Baca Kokusu; yoğun kullanım, filtre sisteminin yetersizliği, yapısal sorunlar ve baca içinde biriken artıklar sebebiyle, bacalardan çevreye rahatsız edici kötü kokular yayılmaktadır. 4856 sayılı Çevre ve Orman Bakanlığı Kanunu ve 2872 sayılı Çevre Kanunu’na dayanan yönetmelik uyarınca, koku yayılımının kontrol altına alınması gerekmektedir. Çevreden gelecek şikayetlerin önünü kesmek için, özel olarak projelendirilip uygulanacak ozon sistemi sayesinde, baca kokuları kontrol altına alınabilir.

 

Toplantı Salonlarında; yetersiz havalandırma, dönemsel olarak yoğun insan sirkülasyonu, duvar ve zemin kaynaklı nem, dış etkenler ve havalandırma sistemi nedeniyle mikrobiyal yükler oluşmaktadır. Bu alanlarda oluşan mikrobiyal yük hem kokuya hem de hijyen sorunlarına yol açmaktadır. Taşınabilir ya da projelendirilmiş özel ozon üretim sistem sayesinde hijyenik ve kokusuz bir ortam elde etmek mümkündür.