Otellerde Ozon Kullanımı

Otel odalarında; insan sirkülasyonu, nem, dış etkenler ve havalandırma sistemi nedeniyle mikrobiyal yükler oluşmaktadır. Odaların mikrobiyal yükü hijyen sorunu yaratmakta ve yeni gelecek müşteriler için sağlık tehdidi oluşturmaktadır. Duvar, halı ve diğer eşyalardaki nem, küf ve banyo giderleri kötü kokular yaymaktadır. Odalarda sigara kullanan misafirlerin yarattığı koku, katı temizlikte giderilememektedir. Bu durum yeni misafirlerden olumsuz tepkilere neden olmaktadır. Yaşanan bu sıkıntıları portatif ya da sabit kullanılabilen ozon jeneratörleri ile gidermek ve kalıcı olarak çözüm yaratmak mümkündür. Ozon kullanımı ile, kimyasal ürünlerin koku giderme ve hijyen sağlamada yetersizliği, bıraktığı kalıntı ve sarf malzeme tüketimi gibi olumsuzlukların önüne geçmek ve kesin çözüm üretmek mümkündür.

 

Tuvaletlerde; yoğun kullanım ve yetersiz havalandırma kaynaklı kötü kokular oluşur. Ayrıca giderlerden de, sistemde temizlik yapılamamasından ve hava şartlarından (lodos) dolayı, zaman zaman veya sürekli kötü kokular yayılır. Tüm bu kokular için kullanılan hava şartlandırıcı, parfüm, deodorant ve oda spreyi gibi kimyasallar kokuyu yalnızca geçici süreli maskelemekte ve rahatsız edici kokuların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Tuvalet büyüklüğüne ve koku miktarına bağlı olarak seçilip, programlanacak ozon cihazı sayesinde hijyenik ve kokusuz bir ortam sağlanacaktır.

 

Genel Alanlar; alanın büyüklüğüne ve koku miktarına bağlı, özel olarak projelendirilip uygulanacak ozon sistemi sayesinde hijyenik ve kokusuz bir ortam sağlanacaktır.

 

Sebze ve Meyveler; Satın aldığımız sebze ve meyvelerin üzerindeki ilaç kalıntıları, sağlığımız için büyük bir tehdittir. Ozonlanmış su ile yıkayacağımız sebze ve meyvelerin üzerinde bulunan atık, bakteri ve ilaç kalıntıları yok olur. Aynı zamanda çürümeye sebep olan bakteriler de yok olduğu için sebze ve meyvelerin raf ömrü uzar. Ozon kullanımı sayesinde klor bazlı herhangi bir dezenfektan ya da sirke kullanımına gerek kalmayacağı gibi, kalıntı bırakmadığı için durulama suyuna da ihtiyaç yoktur. Sebze ve meyveler tamamıyla sağlıklı ve hijyenik olacaktır.

 

Mutfak; yoğun kullanımdan ve yetersiz havalandırmadan dolayı oluşan kötü kokular servis alanlarına yayılmaktadır. Özel olarak projelendirilip uygulanacak ozon sistemi sayesinde hijyenik ve kokusuz bir ortam sağlanacaktır.

 

Baca Kokusu; yoğun kullanım, filtre sisteminin yetersizliği, yapısal sorunlar ve baca içinde biriken artıklar sebebiyle, bacalardan çevreye rahatsız edici kötü kokular yayılmaktadır. 4856 sayılı Çevre ve Orman Bakanlığı Kanunu ve 2872 sayılı Çevre Kanunu’na dayanan yönetmelik uyarınca, koku yayılımının kontrol altına alınması gerekmektedir. Çevreden gelecek şikayetlerin önünü kesmek için, özel olarak projelendirilip uygulanacak ozon sistemi sayesinde, baca kokuları kontrol altına alınabilir.

 

Rögar Kokusu; yakın çevrenizde bulunan rögarlar zaman zaman veya sürekli, sistemde temizlik yapılmamasından ya da hava şartlarından (lodos) dolayı kötü kokular yayarlar. Özel olarak projelendirilip rögara uygulanacak ozon sistemi sayesinde, yayılan kötü kokular engellenir.

 

Atık Yağ Toplama / Çöp Odaları; kullanılmış yağların toplandığı bölümler ve çöp odaları çevreye kötü kokular yayar. Özel olarak projelendirilip uygulanacak ozon sistemi sayesinde, yayılan kötü kokular engellenir.

 

Toplantı Salonlarında; yetersiz havalandırma, dönemsel olarak yoğun insan sirkülasyonu, duvar ve zemin kaynaklı nem, dış etkenler ve havalandırma sistemi nedeniyle mikrobiyal yükler oluşmaktadır. Bu alanlarda oluşan mikrobiyal yük hem kokuya hem de hijyen sorunlarına yol açmaktadır. Taşınabilir ya da projelendirilmiş özel ozon üretim sistem sayesinde hijyenik ve kokusuz bir ortam elde etmek mümkündür.

 

Havuzlarda; ozon kullanımı sayesinde kimyasal kullanımı ortalama %80 azalırken parlaklık, berraklık, kalıntı bırakmaması gibi avantajlar ön plana çıkıyor. Ayrıca; kimyasal kullanımını minimuma indirdiği için, cilt problemleri, saç rengi ağarması, mayo solması, göz yanması ve alerjik reaksiyonlar gibi sorunların önüne geçiyor.

 

1984 yılından beri olimpiyatlarda havuzlar ozon ile dezenfekte edilmektedir.  Ozon ile havuz dezenfeksiyonu 2011’den bu yana Sağlık Bakanlığı’nın genelgelerinde yerini almış, UHE ve TSE tarafından onaylanmış, tavsiye edilen bir sistemdir.

 

Ozon sistemi kurulum maliyeti yüksek görünse de, kullanım yoğunluğuna bağlı olarak 2 ile 3 yıl arasında kendisini amorti eder.  Kimyasal tüketimini düşürdüğü gibi, otomasyon sistemi sayesinde, mevcut personelin iş yükünü azaltır.

 

Hamamlar; aşırı sıcak ve rutubetli; bakteri, küf, virüs ve mantar üremesine elverişli ortamlardır. Belirli periyotlarda çeşitli kimyasallarla yapılan dezenfeksiyon yeterli hijyen sağlayamamaktadır. Taşınabilir ozon cihazları ile belli periyotlarda yapılacak ozonlama işlemi sayesinde, tüm bu patojenlerden kurtulmak ve hijyenik bir ortam yaratmak mümkündür. Ayrıca; dinlenme alanları ve ortak alanlarda rutubet kaynaklı kokuları da yok ederek, hijyenik, kokusuz ve ferah bir ortam yaratmak mümkündür.